Betala med Swish

Betala med Swish

Vill du betala en skuld? Då sker detta lämpligast genom att du swishar in din betalning. Notera att det är viktigt att du fyller i vad skulden gäller samt ditt låntagar-ID. När du betalt måste du lämna ett kvitto på din betalning i form av en bild på genomförd betalning.

Betala din skuld med swish!

Vill du betala en skuld? Då sker detta lämpligast genom att du swishar in din betalning. Notera att det är viktigt att du fyller i vad skulden gäller samt ditt låntagar-ID. När du betalt måste du lämna ett kvitto på din betalning i form av en bild på genomförd betalning.

Har du inte tillgång till swish? Då kan du betala din skuld via kortbetalning på biblioteket under ordinarie öppettider. Vi tar inte emot kontanter (mynt eller sedlar). 

Gör så här:

1.  Swisha till swishnr:  123 127 32 26.

2. Skriv alltid ett meddelande om vad betalningen gällerGlöm inte att skriva ditt låntagar-ID.

    (Du hittar ditt Låntagar-ID under "fliken" Mina uppgifter, klicka sedan vidare till "fliken" som heter Användaruppgifter). 

3. När du betalt din swish, säkerhetställ att du har betalt och att betalningen är slutförd. Klicka på skärmen på mobilen så det kommer fram stjärnor på skärmen följt med ett "pling-ljud"

4. Ta alltid en skärmdump på din betalning och maila bilden till: biblioteket@morbylanga.se 

5. Har du inte möjlighet att ta en skärmdump på din betalning? Då är det viktigt att du kontaktar oss via telefon: 0485-471 59 (Mörbylånga bibliotek), 0485-471 69 (Färjestadens bibliotek), 0485-473 29 (Degerhamns bibliotek)

 

Är det första gången du betalar med swish? Klicka här så kommer du till en swishguide för betalning

 

Skärmdump 

Är du osäker på hur du tar en skärmdump? Du kan även titta på länkarna nedan via youtube som berättar hur du gör

Behöver du hjälp med att ta en skärmdump så är du välkommen att ringa till oss på biblioteket så vägleder vi dig. 

 

Skärmdump - Andriod 

Skärmdump - iphone

 

Sök

Språk